شما در هر کسب و کاری که باشید، با اصطلاحاتی در زمینه کاری خود سروکار دارید که ممکن است برای بسیاری از مخاطبان نامفهوم باشد. در زمینه عکاسی نیز همینطور است. به طور مثال همین عبارت عکاسی صنعتی ممکن است برای خیلی ها گنگ باشد و این سوال را ایجاد کند که عکاسی صنعتی دقیقا چیست؟! از همین رو امروز در بلاگ آلبوم وحید قصد داریم این عبارت را قدری بشکافیم و در خصوص معانی مختلف آن با شما گپ و گفت کنیم. احتمالا شما هم کسب و کاری دارید که به تازگی آن را استارت زده اید و به دنبال راه هایی برای ارتقای آن هستید. یکی از پررنگ ترین دغدغه ها برای صاحبان مشاغل تازه، هر چه زودتر شناخته شدن برند آنها در بین جامعه هدف است. با ما همراه باشید تا شما را با یکی از بهترین راهکارها در کسب و کار مدرن آشنا کنیم.

عکاسی صنعتی

امروزه عکاسی شاخه های بسیار متنوعی دارد که هر یک از آنها در زمینه متفاوتی بوده و از گستردگی قابل توجهی برخوردار است. عکاسی صنعتی یکی از شناخته شده ترین انواع عکاسی است که بر حیطه کسب  کار و تبلیغات برند متمرکز است. اگر بخواهیم یک تعریف خیلی خلاصه و تک خطی از این شاخه مهم عکاسی ارائه دهیم، باید بگوییم: عکاسی صنعتی شاخه ای از عکاسی است که بر روی خدمات رسانی به مشاغل در بخش های مختلف متمرکز است.” این می تواند کسب و کارهای بسیاری همچون شرکت های مهندسی، کارخانه ها و تولید کنندگان محصول، استارتاپ های با فناوری پیشرفته و… را شامل شود.

امروزه تبلیغات و شناساندن برند به مردم به اندازه تولید با کیفیت و ارائه خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان اهمیت پیدا کرده است. علت خیلی واضح است؛ در شرایطی که روز به روز به تعداد تولید کنندگان افزوده می شود و بازار کاملا رنگ و بوی رقابتی به خود گرفته است، چنانچه در راستای شناساندن خود به مشتری گامی برندارید، به سادگی حذف خواهید شد. این یعنی اگر شما بهترین خط تولید ممکن در زمینه کاری خود را هم داشته باشید و خدمات بسیار مناسبی برای مشتریان خود در نظر بگیرید، چنانچه نتوانید حضور خود در بازار را به اطلاع مشتریان هدف برسانید، هیچ فایده ای نخواهد داشت! این موضوع خود به وضوح بیانگر اهمیت تبلیغات در دنیای امروز است.

 

توجه: ما در مقاله “آموزش عکاسی از صفر تا صد به زبان ساده” سعی کرده ایم به هنرجویان این رشته کمک کنیم تا بهترین راه برای شروع آموزش عکاسی را پیدا کنند. در صورتی که به این موضوع نیز علاقه دارید، کلیک کنید!

 

آموزش عکاسی صنعتی

انواع عکاسی صنعتی

 

چرا عکاسی صنعتی؟

عکاسی صنعتی که یکی از شاخه های مهم این هنر است که با صنعت و کسب و کار ارتباط دارد، دقیقا در راستای همین امر مهم به تیم شما اضافه می شود: تلاش برای شناساندن برند خود به مشتریان هدف! هر چقدر بیشتر به این جنبه کسب و کار خود اهمت دهید و سعی کنید از عکاسانی حرفه ای با رزومه قابل قبول استفاده کنید، مطمئن باشید به همان اندازه در کار خود موفق‌تر خواهید بود. این را ما نمی گوییم؛ بلکه تجربه عینی صدها شرکت و تولید کننده مختلفی که امروزه نام برندشان در صدر زمینه کاری شان می درخشد و از همین طریق به موفقیت های چشمگیر دست یافته اند، موید این موضوع است. اما عکاسی صنعتی انواع مختلفی دارد و به زیرشاخه های متنوعی تقسیم می شود که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم. با ما همراه باشید!

انواع عکاسی صنعتی

اگر شما در زمینه تولید، فناوری، انرژی یا ساخت و ساز فعالیت می کنید، حتما به یک عکاس حرفه ای در این زمینه نیاز دارید که با گرفتن عکس هایی با کیفیت از کسب و کار شما، توجه مخاطبان هدف شما را به خود جلب کرده و از این طریق تاثیری ماندگار بر جای بگذارد. برخی از کسب و کارها هستند که از تصاویری با کیفیت پایین استفاده می کنند، یا با استفاده از عکس های استوکی که در فضای اینترنت موجود هستند، سعی در پایین آوردن هزینه هایشان دارند. این کار موجب می شود در چشم مخاطب، آماتور به نظر برسید و تاثیری کاملا منفی بر روی استقبال مشتریان از برند شما بر جای خاهد گذاشت.

تاثیر عکاسی صنعتی بر موفقیت برند، برای برخی از صنعتگران به قدری بدیهی شده است که پیش از گرد هم آوردن نیروی تولید خود، یک عکاس صنعتی حرفه ای استخدام می کنند تا کار تبلیغات و برندینگ را از همان ابتدا استارت بزنند. در هیمن آغاز کار به شما توصیه می کنیم که عکاسی را برای این کار برگزینید که تجربه کار با مشتریان صنعتی را داشته باشد. همانطور که گفتیم عکاسی صنعتی انواعی دارد که در ادامه به 4 عدد از مهم ترین آنها می پردازیم. با ما همراه باشید!

 

عکس تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی

 

1- عکاسی تبلیغاتی:

عکاسی تبلیغاتی همانطور که از نام آن پیداست، به هدف تبلیغات کسب و کار انجام می شود. سوژه این نوع عکاسی می تواند کالا، خدمات، برند یا یک فرد در تبلیغات چاپی باشد. از این عکس ها عموما در داخل مجلات، بروشورها و روزنامه ها، وب‎سایت‎ ها، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات دیجیتالی و بیلبوردها استفاده می کنند. عکاسی تبلیغاتی از مهم ترین شاخه های عکاسی صنعتی است که از طریق به کارگیری بهترین قاب بندی ها و نورپردازی، تمام تلاش خود را به کار می بندد تا مشتری را ترغیب به خرید کند. تمرکز این نوع عکاسی نیز بر روی تبلیغ کالا یا خدمات شما است.

 

توجه: ما در مقاله ای با عنوان “عکاسی تبلیغاتی چیست؟” همه چیز را در مورد این نوع عکاسی شرح داده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

 

2- عکاسی از محصول:

داشتن عکس هایی با کیفیت از محصولات که به خوبی نمایش دهنده محصول نهایی شما باشد، به قدری مهم است که می توان گفت عکاسی از محصول از مهم ترین دارایی های شرکت شما محسوب می شود. فرقی نمی کند قطعات کوچک تولید می کنید یا سیستم های پیچیده بزرگ، داشتن عکاسی حرفه ای که بتواند از زوایای مختلف محصول شما عکاسی کند تا آنها را بهتر از آن چیزی که هستند در چشم مشتری نشان دهد، به قدری ضروری است که جزو ارزشمندترین و مهم ترین بخش های کسب و کار شما به حساب می رود. مشتریان بالقوه کالا یا خدمات شما از طریق رسانه های آنلاین، کاتالوگ ها و بروشورهای تبلیغاتی و نمایشگاه های تجاری به دنبال کالای مورد نظر خود می گردند و در نهایت به سمت تولید کننده ای کشیده می شوند که بتواند محصولات خود را به زیباترین شکل ممکن جلوه دهد.

3- عکاسی معماری:

هر کاری که می کنید، ساختمان خود را به هیچ وجه فراموش نکنید! این همان چیزی است که تصور مردم از شرکت شما را می سازد. عکاسی معماری از نمای بیرونی شرکت تا اتاق های محل کار، خط تولید و انبارهای ذخیره سازی را شامل می شود. یک عکاس معماری حرفه ای می داند که از چه نقاطی از محل کار شما و نیز از چه زوایایی عکس های خود را بگیرد. تا چالش ماندگاری در ذهن مخاطب ایجاد کند. برای مردم بسیار جالب است بدانند کالاهای موردنظرشان در کجا تولید می شوند. و تکنولوژی و ظرفیت موجود در تولیدی شما تا چه حد است. پس سعی کنید بهترین نقاط مجموعه خود را برجسته کنید!

 

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی در محل

 

4- عکاسی در محل:

از دیگر شاخه های مهم عکاسی صنعتی، عکاسی در محل است که نگاهی کاملا گیرا و گذرا از نحوه عملکرد خط تولید شما به مشتریان می دهد. علاوه بر مکانی که در آن کار می کنید، مشتریان دوست دارند کارمندان شما را نیز در حین کار ببینند. این موضوع از این جهت به آنها دلگرمی می دهد که از نزدیک می ببینند شما چگونه کار را انجام می دهید. و تا چه حد برای کیفیت محصولات خود و نیاز مشتریان ارزش قائل هستید. از بزرگترین مزایای عکاسی در محل این است که مشتریان از هویت حقوقی شما مطمئن می شوند. و شما را به عنوان یک مجموعه حقیقی و مشغول به خدمت بازمی شناسند.

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

در برخورد اول عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بسیار شبیه به هم به نظر می رسند. اما در حقیقت این دو نوع عکاسی تفاوت های آشکاری با هم دارند. همانطور که گفتیم عکاسی تبلیغاتی یکی از زیرشاخه های عکاسی صنعتی است. عکاسی تبلیغاتی در واقع حاوی جزئیات و اطلاعات بیشتری به نسبت عکاسی صنعتی است. تمرکز این عکس ها بر روی این است که داستانی را در ذهن مخاطب شکل دهند. و از این طریق به آنها اینگونه القا کنند که به این خدمات یا محصول نیاز دارند. اما عکس های صنعتی بیشتر بر روی جزئیات محصول و خدمات متمرکز است. و سعی می کند این ها را با توضیحات بصری هر چه واضح تر برای مخاطبان تشریح کند. در نتیجه عکس های صنعتی دارای پسزمینه های ساده تری هستند. و عکاسان معمولا به زمینه های سفید برای این قبیل عکس ها اکتفا می کنند.

 

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

 

عکاسی صنعتی در منزل

کسانیکه کسب و کار کوچک و متکی به خود دارند، در ابتدای راه می توانند خودشان دست به کار شوند. و از محصولاتی که تولید می کنند، در منزل عکس بگیرند. اینگونه هم هزینه های عکاسی کاهش می یابد. و هم کار در منزل بسیار راحت تر است. پیش از هر چیز نیاز به یک استویو عکاسی خانگی دارید. که بتوانید از محصولات خود با زمینه ای زیبا و حرفه ای عکس بگیرید. برای این کار به سرمایه اولیه زیادی هم نیاز ندارید. کافی است بخشی از منزل خود را در نظر بگیرید. و تجهیزات مورد نیاز را در آنجا گرد آورید. همچنین باید شرایط مورد نیاز برای عکاسی را نیز در این نقطه فراهم کنید. در ابتدای کار به این وسایل نیاز خواهید داشت: نور کافی طبیعی یا مصنوعی، سه‌پایه، پایه‌ عکاسی و یک دوربین خوب که می‌تواند گوشی تلفن همراه‌تان باشد؛ به همین راحتی!