[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تصور کنید هنگام سفر داخل ماشین نشسته اید و در طول مسیر، مناظر اطراف جاده را تماشا می کنید. ناگهان منظره زیبایی نظر شما را جلب می کند. و تصمیم می گیرید از آن منطقه زیبا یک عکس یادگاری بگیرید. اولین سوالی که به ذهن شما خطور می کند اینست که چجوری یه عکس زیبا بگیریم موارد بسیاری در تهیه یک عکس خوب موثر هستند که از جمله آنها می توان به تنظیمات دوربین عکاسی، سرعت و دیافراگم، لنز دوربین عکاسی، نور، پس زمینه و… اشاره کرد. با گالری آلبوم وحید همراه باشید تا شما را با اصول عکس خوب گرفتن آشنا کنیم.

 

نکاتی برای گرفتن عکس زیبا

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، در گرفتن یک تصویر خوب عوامل زیادی نقش دارند. بعنوان مثال یک عکاس خوب با هنری که دارد، می تواند با لنز دوربین خودش تصویری ماندگار برای تمام سال‌های عمر یک انسان ثبت کند. هنر عکاس می تواند در جذاب‌تر شدن عکس هایش خیلی مهم باشد. نور یکی دیگر از عوامل مهم در تهیه تصویر خوب می‌باشد. نور مناسب و کافی می‌تواند به عکسهای ما جان ببخشد و برعکس اگر نور در عکس گرفتن زیاد باشد، باعث تیرگی و تار شدن تصویر خواهد شد. تنظیمات دوربین عکاسی در اینکه چجوری یه عکس زیبا بگیریم، نقش مهمی ایفا می‌کند. نکته بسیار مهم اینکه اکثرا مخصوصا در عکس های خانوادگی سعی می‌شود سوژه در وسط تصویر قرار بگیرد. برای ثبت تصاویر بهتر سعی کنید سوژه را در مرکز عکس قرار ندهید!

 

پسزمینه و وضوح عکس خوب

پسزمینه عکس در ثبت یک تصویر ماندگار و باکیفیت بسیار مهم است. یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند با انتخاب یک background خوب و مناسب باعث ایجاد عمق در تصویر شود. یکی دیگر از عوامل مهم در تهیه تصویر خوب، وضوح آن می‌باشد. اگر عکاس بتواند یک تصویر با وضوح بالا بگیرد، بیننده را به تماشای آن عکس تشوبق خواهد کرد.

 

توجه: ما در مقاله آموزش عکاسی از صفر تا صد به زبان ساده شما را به گونه ای ازپایه با مفاهیم عکاسی آشنا می کنیم تا بتوانید بهترین عکس ها را با دوربین شخصی تان ثبت کنید!

 

خلاقیت و ایده پردازی در گرفتن عکس زیبا

موقع ثبت تصویر همیشه سعی کنید لبخندی بر لب داشته باشید. زبان خود را به سقف دهان بسچبانید و یک لبخند کوچک داشته باشید. رعایت این نکته در چجوری یه تصویر خوب بگیریم مهم است. عکاسی نوعی بازی کردن با خلاقیت است. سعی کنید در عکاسی کمی خلاقیت به خرج دهید. با کمی تامل می‌شود خلاقیتی در تصویر ایجاد کرد. بعنوان مثال ما در تمام ژست های عکاسی همیشه ایستاده و روبروی لنز دوربین قرار می گیریم. فقط با کمی تغییر در فرم بدنی همچون خم کردن کمر به جناحین (( راست و چپ )) یا ضربدری کردن پاها می‌توان تصویر بهتری ثبت کرد. به عبارت دیگر در گرفتن عکس خشک نباشید. و همچنین می‌توانید با ایده پردازی کردن، بهترین عکسها را ثبت کنید. بعنوان مثال به خود بگویید: “من در جنگل آمازون بهترین تصویر را در طبیعت به ثبت خواهم رساند”

بهتر است برای عکس خوب گرفتن، از زیاده‌روی کردن در زوم لنز دوربین خوداری کنید. شاید الان شما بپرسید چرا نباید این کار را کرد؟ در جواب باید گفت به دلیل اینکه زوم کردن لنز دوربین (( طویل تر شدن عدسی دوربین )) از عمق و سطح کیفیت عکس می کاهد. بنابراین برای ثبت تصویری با کیفیت و جذاب، توصیه می‌شود که از نزدیک عکاسی کنید. تا اینکه مدام از زوم لنز دوربین استفاده کنید. لازم به ذکر است همیشه استفاده از زوم دوربین عکاسی اشتباه نیست. شما باید از زوم دوربین های عکاسی حرفه ای خود به نحو احسن استفاده کنید. ولی در انجام این کار زیاده روی نکنید.

 

عکس زیبا

نکاتی برای گرفتن عکس زیبا

 

[vc_message message_box_color=”warning”]همیشه سعی کنید در عکاسی پس زمینه (( back ground)) شلوغی نداشته باشید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

یک عکس خوب احساسات را بر می انگیزد

یک تصویر خوب احساسات را بر می انگیزاند. عکس باید نشانگر جذابیت درونی آن باشد. بعنوان مثال اگر در تصویری اخمی به ابرو داشته باشید، نشانگر ناراحتی شماست و تماشای این عکس بیننده را وحشت زده خواهد کرد. برای اینکه به عمق ماجرای برانگیخته شدن احساسات انسانی بر اثر تماشای عکس پی ببرید، مثال دیگری می زنیم. می‌توان عکس دلخراشی از یک کودک در قاره آفریقا ثبت کرد که از فقر و گرسنگی رنج می برد. یا از پیر مردی که دستانش پینیه بسته است و… خلاصه در پاسخ به این سوال که چجوری عکس زیبا بگیریم باید بگوییم که عکس خوب عکسی است که مفهوم خود را می‌رساند! و می تواند به خوبی با بیننده صحبت کند. عکس زیبا گرفتن خود، هنری است که هر کسی از آن بهره‌مند نیست.

 

حتما از سه پایه دوربین عکاسی استفاده کنید!

برای اینکه بتوانید عکس های جذاب و متفاوتی ثبت کنید، حتما با خودتان یک سه پایه کوچک به همراه داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا دقت ثبت تصاویر شما بالا رفته و در نتیجه تصاویر ثبت شده از کیفیت بالاتری برخودار باشند. اما در خصوص عکاسی با سه پایه باید نکاتی را بدانید که عبارتند از:

  1. ارتفاع پایه را به درستی تنظیم کنید. و یکی دو بار با فشار دادن شاتر دوربین و دیدن نتیجه، می‌توانید از تنظیم بودن پایه دوربین عکاسی اطمینان حاصل کنید.
  2. در حالات مختلف و از بک گراندهای متفاوت عکس بگیرید و با یگدیگر مقایسه کنید. تا بتوانید بهترین زاویه و ارتفاع را تشخیص دهید.

 

نتیجه گیری

گرفتن یک عکس جذاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای تهیه یک تصویر مناسب و با کیفیت باید حداقل شرایطی که در این مطلب به آنها اشاره شد، فراهم باشند. کافی است کمی در عکاسی کردن خلاقیت به خرج دهید. مثلا با یک تغییر فرم بدنی یا مستقیم نگاه نکردن به لنز دوربین و دست را روی چانه گذاشتن، می‌توانید عکسهای متفاوتی را از خود یا هر سوژه دیگری ثبت کنید. جالب است بدانید شما با رعایت این مواردی که گفته شد، حتی با دوربین گوشی های رده میانی هم می‌توانید عکسهای متفاوت تر و جذاب تری بگیرید! در مطالب بعدی سعی خواهیم کرد از ژست های عکاسی با شما عزیزان صحبت کنیم. امید است پاسخ چجوری عکس جذاب بگیریم را در این مقاله دریافت کرده باشید. لطفا به این مقاله نظر و امتیاز بدهید. نظرات شما برای تیم تحریریه گالری آلبوم وحید مایه دلگرمی است.

 

پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”3″ gap=”10″ item=”basicGrid_VerticalFlip” grid_id=”vc_gid:1558087249863-f180d78c-acee-4″][/vc_column][/vc_row]