هر فصلی رنگ های خاص خود را برای طبیعت به آرمغان می اورد؛ اما همه ما می دانیم که پاییز یکی از زیباترین فصل هایی است که خداونده آفریده است. بازی رنگ ها و نور، خش خش برگ درختان و شال گردن های رنگی ما را دعودت به عکاسی پاییزی در طبعیت می کند. در این مقاله می خواهیم در مورد عکاسی کودک در پاییز با همدیگر یک گپ و گفت دوستانه داشته باشیم. پس همراه ما بمانید!

 

تمرکز روی نور

اجازه بدهید همین ابتدا بگوییم که بهترین عکاسی که می‌توانید از کودک عزیزتان در فصل پاییز داشته باشید، در ابتدایی ترین ساعات روز و یا هنگام غروب خورشید است. همون طور که می‌دانید زاویه تابش نور خورشید در فصل پاییز کاملاً متغیر است و به قول معروف شما زیباترین رقص نور را در فصل پاییز برای عکاسی خواهید داشت. پس هنگامی که قصد عکاسی از کوچولوی شیرین زبانتان را دارید، حتما به زوایای نور محیط دقت کنید. اگر در خانه مشغول عکاسی هستید، بهتر است از تابش نور نواری که از پنجره ساطع می‌شود، فضای عکاسی را پر کنید و اگر در طبیعت هستید، لوکیشنی را انتخاب کنید که نور از لا به لای درختان اطراف آن تابیده و فضای زیبایی را ایجاد کرده است.

 

بازی در برگ‌های پاییزی

برگ‌های پاییزی یکی از اصلی‌ترین عناصر زیبای این فصل محسوب می شود و به جرات می‌توانیم بگوییم که یکی از زیباترین سوژه‌ها برای عکاسی از کودک دلبندتان استفاده از همین برگ‌های پاییزی است. البته منظورمان این نیست که یک فضای پر از برگ را پیدا کنید و کودک تان را در همان فضا قرار دهید و شروع به عکاسی کنید. نه! این ایده دیگر خیلی قدیمی شده است. بهتر است از کودک تان بخواهید در فضای پر از برگ پاییزی مشغول بازی شود. مثلا شروع به دویدن کند یا برگ‌ها را با بازیگوشی تمام به سمت بالا پرتاب کرده و بخندد. سعی کنید کودک در حالت طبیعی به بازی ادامه دهد و شما سوژه‌های تان را در همان حالت شکار کنید!

توجه: ممکن است تولد فرزند شما در یکی از روزهای پاییزی باشد. در این صورت نگران نباشید. چرا که ما در مقاله دیگری با عنوان “عکس تولد و نکات طلایی آن” همه نکات لازم را برای گرفتن عکس های تولد زیبا از کودک تان برشمرده ایم. بد نیست به این مطلب نیز سری بزنید. قطعا نکات جالبی برای آموختن خواهد داشت.

عکاسی با میوه‌های پاییزی

میوه‌های پاییزی جلوه بسیار زیبایی به عکس‌های شما می‌بخشند. حتما می‌دانید که سیب سرخ و صد البته کدو تنبل دو عدد از عناصر بسیار بااهمیت در عکس پاییزی محسوب می‌شوند و در کنارآنها سبد میوه پرتقال و نارنگی با ترکیب رنگ‌های پاییز درخشش خاصی برای فریم عکاسی شما فراهم خواهند کرد. کافیست یک کدو تنبل را انتخاب کنید و از کودک تان بخواهید آن را بغل کند. البته می‌توانید در اطراف کودک هم چند کدو تنبل بچینید و یا مثلا کودک را در کنار سبد چوبی پر از سیب قرمز قرار بدهید و هزاران ایده دیگر که حتما هنگام عکاسی خودتان به ذهن تان خواهد رسید. فقط کافی است از میوه‌های پاییزی غافل نشوید!

 

عکاسی کودک

ایده عکاسی کودک در فصل پاییز

لوکیشن و فریم عکاسی پاییزی

مزرعه‌ها، جاده‌های پر از درخت و همچنین باغ‌های میوه بهترین لوکیشن برای عکاسی پاییزی کودک شما محسوب می‎شوند. اگر به این لوکیشن‌ها دسترسی دارید که بسیار عالی است و می‌توانید سوژه‌های بسیار خوبی در عکس های خود داشته باشید؛ اما اگر به هر کدام از این لوکیشن‌ها دسترسی نداشتید، اصلا نگران نباشید؛ چرا که می‌توانید به نزدیک‌ترین پارک محل زندگی تان رفته و در صورت امکان، حتی به حیاط خانه خود مراجعه کنید و شروع کنید! لوکیشن عکس پاییزی کودک خود را طراحی کنید! با هر آنچه که در خانه دارید که رنگ و بوی پاییزی را تداعی می‌کند. یادتان باشد نیازی نیست خیلی تشریفاتی عمل کنید. گاهی با ساده‌ترین لوکیشن هم می‎شود سوژه‌های خیلی قشنگی را عکاسی کرد.

 نگویید من به مزرعه دسترسی ندارم پس نمی توانم عکس بگیرم. یادتان باشد زندگی خیلی آسان است مخصوصا در فصل پاییز😊

حالا که لوکیشن را انتخاب کردیم، نوبت به فریم بندی می‌رسد. عکاسی پرتره زیاد برای پاییز پرطرفدار نیست. عکس‌های پاییزی بهتر است که با فریم کاملا باز گرفته شوند و طبیعت بکر پاییز، اصلی ترین سوژه برای نمایش باشد. پس نیازی نیست وقت عکاسی، دوربین را خیلی روی کودک زوم کنید. سعی کنید با توجه به قوانین عکاسی که بلد هستید و یا می‎توانید از سایت‌های آموزشی یاد بگیرید، کودک را که سوژه اصلی است در جای مناسب قرار دهید و فریم را طوری تنظیم کنید که منظره اطراف کاملاً در عکس دیده شود.

 

به تم رنگ پاییزی در عکس خود دقت کنید!

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، پاییز پر از رنگ‌های گرم و زیباست. سعی کنید لباس‌هایی که به تن کودک خود می‌کنید، متضاد با این رنگ‌ها باشد! یعنی مثلا برای لباس رنگ قرمز و زرد یا نارنجی استفاده نکنید؛ چرا که به اندازه کافی این رنگ‌ها در فضای اطراف وجود دارند. رنگ‌هایی مانند سبز پررنگ و یا آبی تیره با ترکیب رنگ‌های پاییز معرکه هستند و جلوه خاصی را ایجاد می‌کنند. سعی کنید از المان‌هایی مانند شال گردن و کلاه بافتی نیز در عکس استفاده کنید و یا از کلاف‌های کاموایی که متضاد با رنگ‌های پاییزی هستند، در چیدمان لوکیشن در میان برگ‌ها استفاده کنید. می‌بینید با هزینه‌های کم هم می‌توانید یک لوکیشن زیبا برای عکاسی پاییزی کودک خود خلق کنید.

 

سایه‌ها بهترین سوژه برای عکاسی پاییزی

سایه‌ها در فصل پاییز زیباتر از همیشه هستند؛ چرا که خورشید در این فصل خیلی آرام طلوع و غروب می‌کند. در ظهرهای پاییزی شما بهترین سایه‌ها را خواهید داشت. پس یادتان باشد که حتما هنگام عکاسی لوکیشن خود را طوری تنظیم کنید که هم فضای سایه داشته باشد و هم باریکه‌ی نور خورشید. به جرات می‌توان گفت که ادغام این دو عنصر در عکس می‌تواند یکی از زیباترین‌ آثار عکاسی پاییزی را خلق کند.

ژست عکس پاییزی

سعی کنید در عکسهای پاییزی همراه کودک خود در قاب بدرخشید

از عروسک‌ها و وسایل بازی که کودک تان دوست دارد، استفاده کنید!

همه می‌دانیم عروسک‌ها و وسایل بازی عناصری هستند که کودکان عاشق آنها هستند. بهتر است برای عکاسی از کودک در فصل پاییز عروسک‌ها و لوازم بازی را در لوکیشن عکاسی خود قرار دهید و از کودک بخواهید با آنها بازی کند و شما مشغول عکاسی شوید. تصور کنید عروسک‌های رنگی دختر شما روی برگ‌های زرد و قرمز جا خوش کرده‌اند و یا ماشین، اسباب بازی پسر شما در میان برگ‌های پاییزی پارک شده‌است. با همین موارد کوچک می‌توانید سوژه‌های زیبای عکاسی را شکار کنید و البته کودک شما هم هنگام عکاسی راحت است و بهانه گیری نمی‌کند؛ چرا که در حال بازی با عروسک و یا اسباب بازی دلخواهش است و شما هم مشغول کار خودتان!

 

در عکس‌ها همراه کودک تان باشید!

حضور پدر یا مادر و یا هر دو در عکس کنار کودک می‌تواند سوژه بسیار خوبی باشد. پدر و مادر می‌توانند لباس‌های خود را با هم و یا حتی با کودک خود ست کنند و یا به همراه کودک به بازی بپردازند. اگر در دل طبیعت هستید، حتما تابی را از درخت آویزان کنید و همراه با کودک خود به تاب بازی مشغول شوید و طبیعی ‌ترین و زیباترین عکس‌ها را شکار کنید.

توجه: ما در گالری آلبوم وحید با کلی ایده ناب و مد روز می توانیم شما را در مورد ژست های زیبا برای عکاسی از کودک دلبندتان راهنمایی کنیم. کافی است گشتی در وبلاگ سایت ما بزنید و پست های دیگر ما را در خصوص عکس و عکاسی مطالعه کنید. همچنین لازم به ذکر است لابراتوار آلبوم وحید با تجهیزات مدرن و با کیفیت عکس های ثبت شده شما عزیزان را در هر سایز و با هر روشی که بخواهید، بصورت آنلاین چاپ می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله “چاپ عکس ، چاپ لحظات شیرین زندگی” را مطالعه کنید.

سخن آخر

فصل پاییز با تمام زیبایی‌هایش فرارسیده و حتما می‌دانید که بهترین ماه پاییز برای عکاسی، آبان ماه است؛ چراکه طبیعت به اوج زیبایی خود می‌رسد. ثبت لحظات زیبای کودک عزیزتان در این فصل، می‌تواند خاطره‌های دلپذیری را به همراه داشته باشد. اگر عکاسی کردن را دوست دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی و یا حتی دوربین موبایل خودتان را آماده کنید، به دل طبیعت بروید و شروع کنید با ذوق و شوق از فرزند عزیزتان عکاسی کردن! راستی می‌توانید زیبایی عکس‌های خود را با استفاده از آلبوم‌های دیجیتال کودک در فروشگاه آلبوم وحید بیش از پیش مزین کنید.

این مقاله به پایان رسید اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما با ما همراه باشید؛ چرا که کلی مقاله دیگر در زمینه عکاسی کودک و یا عکاسی در فصل پاییز برای شما خواهیم داشت.