تولد هر انسانی فارغ از سن و سال او، روز زیبایی است. جشن‌های تولد هم همیشه یکی از قشنگ ترین مراسم هایی هستند که در تمام دنیا به آنها توجه خاصی می‌شود. ثبت لحظات شیرین جشن و عکاسی تولد یکی از کارهایی است که می‌تواند برای ما خاطره‌سازی کند. به طوری که سال ها بعد وقتی به آلبوم عکس‌ تولد خود نگاه می‌کنیم، لبخند بسیار زیبایی بر چهره ما بنشیند. می‌تواند یادآور لحظات خوشی باشد که با عزیزان مان بوده ایم.

بسیاری از افراد عکاسی جشن تولد خود را به آتلیه‌ها می‌سپارند. اما خیلی‌ها هم هستند که دوست دارند با دوربین عکاسی خود و یا عکس هایی که دوستان می‌گیرند این لحظات را ثبت کنند. ما در این مقاله قصد داریم نکات طلایی در مورد عکاسی تولد را برای شما عزیزان عنوان کنیم. مطالعه این نوشتار بی شک کمک بسیار شایانی به هر چه زیباتر شدن عکس های شما در روز تولدتان خواهد داشت.

 

عکاسی را جزء مهمی از جشن تولد خود در نظر بگیرید!

از یک نفر خواهش کنید که وظیفه گرفتن عکس را بر عهده بگیرد. یا اگر چندین نفر در حال عکاسی هستند، از آنها بخواهید از زوایا و حالات مختلف جشن، عکس بگیرند. اگر جشن تولد شما نیاز به فیلم‌برداری دارد، یک نفر دیگر را برای این کار در نظر بگیرید. هیچ گاه برای عکاسی و فیلم برداری از یک نفر مشترک استفاده نکنید؛ چرا که در لحظات اصلی جشن نمی‌تواند همزمان هم فیلم برداری کند و هم عکس‌های باکیفیت بگیرد!

توجه: گرفتن عکس های خوب و با کیفیت اصولی دارد که پیش از انجام کار حتما باید به آنها آشنایی داشته باشید. ما در آلبوم وحید تمام نکات لازم برای گرفتن یک عکس خوب را در مقاله “چجوری یه عکس خوب بگیریم” برشمرده ایم. بد نیست به این مقاله هم سری بزنید. چرا که کلی نکته برای آموختن عکاسی برای شما خواهد داشت.

یادتان باشد که تعداد عکس ها باید زیاد باشد

در ایام قدیم که همه از دوربین‌های آنالوگ دستی استفاده می‎کردند، از هر قسمتی به تعداد محدود عکاسی می‌شد؛ چراکه این دوربین ها محدودیت در تعداد عکس داشتند و در نتیجه عکاس مجبور بود همه‌ی جشن را با توجه به تعداد حلقه فیلمی که در اختیار داشت پوشش دهد. اما بعدها که دوربین دیجیتال وارد بازار شد، این نگرانی به کلی از بین رفت. چرا که دیگر محدودیت معنا نداشت و افراد این اختیار را داشتند که هزاران عکس بگیرند و تنها 100 عدد از آنها را چاپ کنند. حتی اگر عکسی باب میل نبود، خیلی راحت آن را با یک دکمه پاک می‌کردند. همه‌ی این ها را گفتیم تا به این نقطه برسیم که با توجه به عدم محدودیت تعداد عکس، تا می‌توانید در جشن تولدها از هر زاویه و هر فریمی بارها عکس بگیرید تا بتوانید بهترین‌ها را انتخاب کنید.

لوکیشن عکاسی تولد

برای عکس تولد از لوکیشن های خاص استفاده کنید.

قبل از جشن تولد حتما تنظیمات دوربین و محیط خود را چک کنید

قبل از آن که تولد شروع شود، حتما محیط را بررسی کنید. دوربین خود را با توجه به نوع عکسی که قصد گرفتن آن را دارید تنظیم کنید. اگر مشکل نور دارید، حتما فکری برای آن بکنید و از قبل بدانید که مثلا عکس های دسته جمعی را کجا تصمیم دارید بگیرید و یا عکس‌های پرتره‌ای که  قصد گرفتن از شخص متولد را دارید، می خواهید دقیقا در کدام نقطه از لوکیشن جشن باشد. اگر جشن در لوکیشن باز است، بهتر است نقاط قوت و طبیعی محیط را از قبل بشناسید و مهمانان را برای عکاسی به همان نقطه سوق دهید تا وقت آنها هم گرفته نشود. در کل برنامه ریزی برای عکس جشن تولد باید از پیش انجام گیرد.

در عکاسی تولد خلاقیت داشته باشید

دیگر زمان آن دوره که همگی کنار هم دور کیک می‌نشستند و عکس می‌گرفتند و یا متولد ژست فوت کردن شمع را می‌گرفت تا عکس گرفته شود، گذشته است. سعی کنید عکس هایی که از جشن تولد می‎گیرید کاملا طبیعی باشند و لحظات تولد را خیلی راحت به تصویر بکشند. از شیطنت‌های مهمانان، رقص‌ها و شادی‌ها همه و همه عکس بگیرید. اصلا نیاز نیست کسی را صدا کنید تا در دوربین نگاه کند. تا می‌توانید ثبت لحظات از زوایای مختلف داشته باشید. در آخر خواهید دید که برخی از عکس ها بسیار زیبا و طبیعی هستند. برای مثال یکی از مهمانان شما از ته دل در عکس می‌خندد. بی شک این تصویر بسیار زیبا تر از تصویری است که مهمان شما در دوربین نگاه می‌کند و یک لبخند کاملا مصنوعی دارد.

از ابزارهای تزئینی جشن برای زیباتر شدن عکس تولد خود استفاده کنید

این روزها بادکنک آرایی، دودهای رنگی، کاغذهای رنگی در بازار با قیمت‌ها و انواع مختلف قابل خریداری هستند. در هنگام عکس گرفتن سعی کنید زمان استفاده از این ابزار را با زمان گرفتن عکس خود فیکس کنید. برای مثال هنگامی که دودهای رنگی را در هوا پخش می‌کنید، یا بادکنک‌های گازی و کاغذهای رنگی را به هوا پرتاب می‌کنید، سریع شروع به عکاسی کنید تا حالت های فانتزی در عکس های خود ایجاد کرده باشید.

از مهمانان عکس پرتره بگیرید

از مهمانان خود عکس پرتره بگیرید تا به یادگار بماند. اما از آنها نخواهید که ژست های مصنوعی بگیرند. یادتان باشد که شما به عنوان عکاس پشت دوربین، منظره‌ای را می‌بینید که مهمانان توانایی دیدن آن را ندارند. پس با توجه به نوع لباس و محلی که فرد در آن قرار دارد بسیار راحت می‌توانید او را راهنمایی کنید که چه ژستی بگیرد تا عکس زیباتر شود.

توجه: پس از گرفتن عکس های تان حتما به دنبال جایی مناسب خواهید بود تا بهترین آنها را در آنجا چاپ کنید. ما در لابراتوار آلبوم وحید با تجهیزات مدرن و با کیفیت عکس های ثبت شده توسط شما عزیزان را در هر سایز و با هر روشی که بخواهید، بصورت آنلاین چاپ می کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله “چاپ عکس ، چاپ لحظات شیرین زندگی” را مطالعه کنید.

از عکس تولد خانوادگی غافل نشوید

یادتان باشد که عکس های خانوادگی اولویت بسیار زیادی دارند. در اصلی‌ترین عکس ها خانواده باید حضور داشته باشند. پس سعی کنید در زمان های مختلف جشن حتما خانوده را در فریم عکاسی خود داشته باشید.

 

ژست عکس تولد

ژست‌های طبیعی بهترین عکسها را خلق می کنند

عکاسی تولد

دیگر لازم به ذکر نیست که عکس‌های تکی شخصی که تولد اوست، با کیک تولد هنگام فوت کردن شمع چقدر حائز اهمیت است. درواقع این جشن تولد برای اوست و باید بهترین عکس ها از او گرفته شود. یادتان باشد قبل از شروع به عکاسی از جشن از او بخواهید اگر عکس های خاصی مد نظر دارد، به شما نشان دهد و یا جزئیات را بگوید که عکاسی از جشن تولد طبق سلیقه او پیش رود.

سخن آخر

خوب یادتان باشد که عکس های تولد بهتر است که چاپ و قاب گرفته شوند و یا در آلبوم‌های دیجیتال قرار گیرند تا هر وقت که دلتان تنگ شد به سراغ شان بروید. به هر حال ممکن است هارد شما روزی گم شود و یا سیستم کامپیوتری شما روزی به مشکل بر بخورد و تمام خاطرات شما از بین برود. اما با چاپ عکس می‌توانید برای همیشه خاطرات خوب را داشته باشید. ما در آلبوم وحید به شما کمک می‌کنیم تا عکس های تولد خود را با بالاترین کیفیت چاپ کنید و آنها را در آلبوم‌های دیجیتال خود قرار دهید.

این مقاله به پایان رسید اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما با ما همراه باشید؛ چرا که کلی مقاله دیگر در زمینه عکاسی کودک و یا عکاسی در روز تولد برای شما خواهیم داشت.