عکاسی پرتره یکی از محبوب ترین سبک‌های عکاسی است که طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. در شبکه‌های اجتماعی و همچنین آلبوم‌های عکس، همیشه عکس‌های پرتره جایگاه ویژه‌ای داشته اند. البته عکاسی پرتره هنری انواع مختلفی دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد آنها با شما صحبت کنیم. ممنون که همراه ما هستید.

 

عکاسی پرتره چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از عکاسی پرتره داشته باشیم باید بگوییم که در مورد ثبت ماهیت، شخصیت، هویت و نگرش یک فرد با استفاده از پسزمینه، نورپردازی و ژست‌های مختلف حرف برای گفتن دارد. شاید فکر کنید که این تعریف ممکن است ساده به نظر برسد، اما عکس پرتره می‌تواند یکی از چالش برانگیزترین شاخه‌های عکاسی باشد. هدف، گرفتن عکسی است که هم طبیعی به نظر برسد و هم آماده است تا به شخصیت سوژه جان ببخشد! تا زمانی که عکاس پرتره بتواند به طور موثر شخصیت سوژه را ثبت کند، تجهیزاتی که استفاده می کند واقعاً اهمیتی ندارد. البته عکاسی با یک دوربین پیشرفته و حرفه‌ای قطعا نتیجه عالی‌تری به همراه خواهد داشت اما نگران نباشید اگر این شرایط را نداشتید هم می‌توانید عکس های پرتره زیبایی خلق کنید.

 

یک عکاس پرتره حرفه‌ای چگونه عمل می‌کند؟

عکاس پرتره، خالق عکس هنری از سوژه خود است. عکاسان پرتره بهترین پس زمینه، لوکیشن و نور مناسب برای عکس‌های پرتره خود را پیدا می‌کنند. تشخیص ژست مناسب برای سوژه نیز یکی از نکاتی است که باید عکاس به آن توجه ویژه داشته باشد. وظیفه نهایی عکاس حرفه‌ای این است که  عکس ها را تدوین و چاپ کند. در این صورت آنها را یا به صورت آلبوم دیجیتال به مشتری خود ارائه می‌دهد و یا در گالری‌های هنری خود به نمایش می‌گذارد.

 

توجه: شما می توانید نکات خیلی خوبی را در مقاله “آموزش عکاسی از صفر تا صد به زبان ساده” در مورد سبک های مختلف عکاسی فرا بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

 

1- لوکیشن:

اولین نکته طلایی برای یک عکاس پرتره این است که یک لوکیشن مناسب برای عکس پرتره هنری خود پیدا کند. در واقع عکاس می تواند انتخاب کند عکس خود را در یک استودیو بگیرد یا در طبیعت به دنبال یک مکان بکر و زیبا برای عکاسی خود باشد. یک انتخاب محبوب در عکاسی پرتره، پس‌زمینه ساده در محیط استودیو است. این مکان برای عکاسان پرتره سنتی ایده‌آل است. زیرا به آنها اجازه می‌دهد سوژه خود را ایزوله کنند و هرگونه عنصر پس‌زمینه حواس‌پرتی را حذف نمایند.

اما عکاسی پرتره در طبیعت آزاد و بکر از سوژه‌ها، لذت خاصی دارد که قابل وصف نیست. با عکاسی در فضای باز، عکاس می‌تواند عناصر خلاقانه‌ای را معرفی کند که می‌تواند به بازتاب شخصیت سوژه‌اش کمک کند و به بیننده این امکان را می‌دهد تا درک بهتری از شخصیت درون عکس داشته باشد. البته این را هم بگوییم که بهتر است برای این نوع عکاسی در طبیعت مکانی انتخاب شود که بک گراند یا پسزمینه شلوغی نداشته باشد. هر چه بک گراند کار ساده‌تر باشد، سوژه بهتر خود را نشان خواهد داد.

 

2- نورپردازی:

نورپردازی عکس پرتره هنری یکی از حیاتی‌ترین جنبه های عکاسی در این شاخه است، چرا که تنظیمات نوری مختلف می توانند نگرش احساسی متفاوتی از پرتره ایجاد کنند. یک عکاس پرتره حرفه‌ای به فلاش دوربین متکی نبوده و از رقص نور طبیعی یا نهایتا نورهای استودیویی در عکاسی پرتره خود استفاده می‌کند. اگر عکاس در داخل یک استودیو عکاسی می‌کند، ممکن است از ترکیبی از بازتابنده‌های جفت شده با نورهای خارج از دوربین برای نورپردازی مدل استفاده کند. اگر نور استودیو در دسترس نبود، بهتر است یک عکس پرتره با نور طبیعی را انتخاب کنید. یادتان باشد عکاسی پرتره با نور طبیعی خورشید، قشنگ ترین عکس پرتره هنری را می‌سازد.

 

عکاسی پرتره

نورپردازی در عکاسی پرتره

 

چه مواردی یک عکس را پرتره می کنند؟

یک عکس زمانی به پرتره تبدیل می شود که سوژه به همراه پسزمینه، نور و احساسات بتوانند حس ارتباط بین بیننده و عکس پرتره را برانگیزند. عکس پرتره همیشه پتانسیل این را دارد که به قشنگ ترین اثر هنری یک عکاس بدل شود.

 

چرا عکاسی پرتره از اهمیت زیادی برخوردار است؟

عکاسی پرتره به دلایل زیادی می تواند مهم باشد و این دلایل ممکن است بر اساس نوع دید و فرآیند کار هر عکاس متفاوت باشد. درست مانند هر شکل دیگری از هنر، توضیح اینکه چرا عکس پرتره اهمیت دارد، دشوار است. شاید بتوانیم بگوییم هر عکس پرتره از آثار تاریخی یا چهره انسان‌های مختلف، داستان و حرفی برای گفتن دارد که شاید برای افراد حدس آنها جالب باشد. در واقع باید بگوییم عواطف و احساساتی که می تواند از طریق یک عکس پرتره خوب برانگیخته شود، در هر یک از ما وجود دارد. و تنها زمانی که آن را از طریق یک پرتره خوب تماشا می‌کنیم، می توانیم با آن احساس در سطح عمیق تری ارتباط برقرار کنیم.

 

انواع عکاسی پرتره

اشکال زیادی از این نوع سبک وجود دارد، اما همه آنها هدف مشترکی دارند و آن ثبت شخصیت افراد است. از بین اصلی ترین سبک های عکاسی پرتره هنری می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

1.  سنتی:

یک پرتره سنتی، معمولاً سوژه را مستقیماً رو به دوربین قرار می‌دهد. این نوع پرتره ها معمولا در داخل یک استودیو و با کمک نور استودیو و پسزمینه آماده گرفته می شوند. در پرتره سنتی معمولاً چهره زوم بیشتری دارد.

 

2.  سبک زندگی:

هدف پرتره های سبک زندگی، گرفتن افراد در محیط زندگی روزمره آنهاست. یک عکاس پرتره سبک زندگی حرفه ای به طور مؤثری سوژه را در محیط طبیعی خود نشان می دهد. یعنی به جای ژست گرفتن های مصنوعی، سوژه ژست طبیعی خود را حفظ می‌کند.

 

3. تاریخی:

این نوع پرتره ها معمولا در مکان و محیطی که برای سوژه مهم است، ثبت می شوند. پرتره تاریخی اما کمی با پرتره سبک زندگی متفاوت است. زیرا پرتره های تاریخی اغلب بیشتر از پرتره های سبک زندگی “ژست” دارند.

 

4. خیابانی:

پرتره‌های خیابانی اغلب صریح و بدون برنامه ریزی قبلی گرفته می شوند. در واقغ ژست گرفتن یا اقدامات سوژه ها عمدتاً برنامه ریزی نشده است و عکاس در خیابان به صورت تصادفی سوژه خود را انتخاب می‌کند.

 

عکس پرتره

پرتره خیابانی

 

5. زیبایی:

پرتره های زیبایی، زرق و برق را به نمایش می‌گذارند. مانند سوژه‌هایی که دارای رنگ یا آرایش‌های غلیظ هستند.

 

6. هنرهای زیبا:

اغلب در مورد اینکه آیا پرتره های هنرهای زیبا زیرمجموعه ای از عکاسی پرتره هستند یا نه بحث می شود. بسیاری از عکاسان پرتره هنرهای زیبا معمولا از انواع دیگر آثار هنری مانند نقاشی الهام می گیرند. این پرتره‌ها معمولاً خلاقانه هستند و به عکاس اجازه می دهند ایده های خلاقانه خود را کشف کنند.

 

7. خانوادگی یا گروهی:

پرتره‌های خانوادگی و گروهی افراد متعددی را شامل می شوند. این نوع پرتره‌ اغلب شامل ژست‌های گروهی و تعامل بین اعضای گروه به منظور ایجاد یک عکس صادقانه است. بسیاری از عکاسان پرتره خانوادگی یا گروهی نیز از سناریو استفاده می‌کنند تا سوژه‌ها بتوانند اتودهای خاصی را انجام دهند. این نوع عکاسی اغلب نتایج بسیار صریحی را به بار می آورد.

 

سخن آخر

عکاسی پرتره از محبوب ترین و رایج ترین انواع عکاسی هنری است که بیش از همه در آتلیه های عکاسی یا در طبیعت انجام می شود و مردم همه ساله هزینه زیادی را برای آن صرف می کنند. چرا که از این طریق چهره خود را در گذر زمان ثبت کرده و در داخل یک آلبوم زیبا نگهداری می کنند. شما می توانید عکس های پرتره خود را برای چاپ، به چاپ آنلاین آلبوم وحید بسپارید. تا ما در کمترین زمان ممکن و با مقرون به صرفه ترین قیمت ها، آن را برای شما انجام دهیم. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

چاپ آنلاین عکس