تابلوهای عکس به شما این امکان را می دهند که تصاویر مورد علاقه خود را بر روی دیوار خانه یا محل کارتان نصب کنید؛ به طوری که همواره در معرض دید باشند. حال این تصاویر می توانند عکس خود شما و عزیزان تان باشند و یا از نقاشی هایی ایده گرفته باشند که مورد علاقه شما است. در این مقاله از آلبوم وحید با ما باشید تا در ابتدا تابلوهای دکوراتیو و بهترین انواع آن را به شما معرفی کنیم و سپس راه هایی بسیار جذاب برای تزیین اتاق خواب و منزل به کمک تابلو عکس را به شما آموزش دهیم.

 

معرفی تابلو عکس دکوراتیو

ممکن است در ابتدا بپرسید که خود تابلو عکس دقیقا چه هست؟ در پاسخ باید بگوییم که تابلو عکس نیز مانند قاب عکس، یک وسیله دکوراتیو و زینتی برای دیوارهای منزل یا اتاق کار شما است؛ با این تفاوت که در تابلو عکس، زمینه می تواند از عکس های شخصی و خانوادگی شما باشد و یا از تصاویر تزیینی مربوط به طبیعت، حیوانات و انواع نقاشی ها بهره ببرد. تابلوها در انواع مختلفی ساخته می شوند، به گونه ای که سلیقه طیف وسیعی از افراد را پوشش می دهند. تابلو دکوراتیو نیز همانطور که از نام آن مشخص است، به تابلویی گفته می شود که در یک سبک خاص ساخته شده و هدف از به کار بردن آن، ایجاد نوعی هارمونی و فضای گرم و صمیمی در منزل است.

تابلوهای دکوراتیو در انواع مختلفی موجود هستند، به طوری که سلیقه های متنوع را پوشش می دهند. نقاشی های کشیده شده بر روی تابلوها، گاها به قدری جذاب هستند که توجه هر بیننده ای را مجذوب خود می سازند. اما پیش از انتخاب تابلو مناسب برای منزل خود باید ابتدا به این نکته توجه کنید که گزینه ای را انتخاب نمایید که با سبک دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد. به همین منظور بهتر است با انواع تابلو دکوراتیو آشنا شوید و اطلاعات لازم را در این باره کسب کنید. سپس براساس بودجه ای که دارید و نیز نوع چیدمان منزل تان، دست به انتخابی معقول و متناسب بزنید. در ادامه با ما باشید تا انواع تابلو دکوراتیو را به شما معرفی کنیم.

 

انواع تابلو دکوراتیو

تابلوهای دکوراتیو، براساس نقاشی که بر روی آنها کشیده شده و نیز براساس متریالی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه انواع تابلو دکوراتیو را براساس سبکی که دارند، دسته بندی کرده و هر یک را به طور کامل معرفی می کنیم. با ما همراه باشید!

 

توجه: شاید شنیدن نام تابلو عکس، به ناگاه قاب عکس را در خاطر شما تداعی می کند. ما در بلاگ گالری آلبوم وحید در یک مقاله کامل، همه چیز را در خصوص خرید بهترین قاب عکس برای منزل یا اتاق کار شرح داده ایم. برای مطالعه این مقاله به صفحه نکات طلایی خرید قاب عکس به همراه لینک خرید بروید.

 

1- سبک هنری مدرن:

همانطور که می دانید هنر نقاشی، سبک های متنوعی دارد که هر کدام با ویژگی های منحصربفردی در رنگ، خطوط و زیبایی شناسی از هم تمییز داده می شوند. نقاشی مدرن معمولا اثری مینیمالیسیتی است و در آن از رنگ های خنثی استفاده می شود. این نقاشی ها فضای خیلی شاد و فانتزی ندارند و در آنها تمرکز بیشتر بر روی مفهوم است. طرح های تابلوهای مدرن از چهره تا منظره و یک استایل خاص را دربرمی گیرند و شما می توانید براساس سلیقه شخصی خود دست به انتخاب بزنید. این تابلوها با هر فضایی به راحتی ست می شوند؛ اما در خانه هایی که دکوراسیون آنها مدرن است، بهتر جواب می دهند.

 

تابلو عکس

انواع تابلو دکوراتیو

 

2- سبک هنری کلاسیک:

سبک کلاسیک برعکس، بیشتر از عناصر طبیعی و واقعی الهام می گیرد و تمرکز آن بر روی شکوه و زیبایی است. رنگ های مورد استفاده در این نوع تابلوها، کرم، بژ، قهوه ای و زرشکی می باشد و از عناصر زیادی برخوردار هستند. این تابلوها برای خانه هایی که با سبک دکوراسیون کلاسیک چیدمان شده اند، بسیار مناسب هستند و خیلی خوب جواب می دهند. اما پیشنهاد می شود برای خانه هایی با دیگر سبک های طراحی، از تابلو دکوراتیو کلاسیک استفاده نکنید!

 

3- سبک هنری انتزاعی:

سبک انتزاعی یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین سبک های نقاشی است که کاملا غیرواقگراست و جهان را براساس ذهنیات هنرمند به ما نشان می دهد. این نقاشی ها فرم های مخصوص به خود را دارند و در بیشتر موارد از عناصری تشکیل می شوند که وجود خارجی ندارند. در حقیقت این تابلوها، واقعیات را به گونه ای ذهنی به مخاطب نشان می دهند و به همین دلیل بسیار جذاب و پرطرفدار هستند. البته اگر مخاطب نتواند با مفهوم و فرم این نوع تابلو ارتباط برقرار کند، طبعا از آن استقبال نخواهد کرد.

 

4- سبک فانتزی:

 هنر فانتزی در تمامی زمینه ها، بر قوه تخیل انسان تاکید دارد و از آن نشات می گیرد. این تابلوها عموما اشکال و عناصر فراطبیعی و غیرواقعی را به نمایش می گذارند. اما تفاوت آنها با تابلوهای انتزاعی در این است که خیلی مفهوم گرا نیستند و نمی خواهند واقعیت را از زاویه دید هنرمند نشان دهند. بلکه صرفا می خواهند با نشان دادن یک سری فضاهای رویایی، قوه تخیل انسان را به چالش بکشند. این تابلوها نیز به راحتی ست نمی شوند و باید کاملا در این باره تحقیق کنید.

 

5- نوع خطاطی و چاپی:

هنر خطاطی یک هنر اصیل ایرانی است که با فرهنگ تمام ایرانیان عجین شده است. زبان فارسی در فونت های بسیار متنوع و زیبا و هنری قابل نوشتن است که همین امر باعث شده بسیاری از مردم به این هنر علاقه نشان دهند. این یکی از بهترین انتخاب ها برای یک تابلو دکوراتیو هنری و شیک است. تابلوهای چاپی نیز معمولا متشکل از پوسترهای هنرمندان و سلبریتی ها می باشند و از رنگ های متنوع در ساخت آنها استفاده می شود. این نیز می تواند گزینه ای مناسب برای هواداران این هنرمندها باشد که به راحتی با هر نوع چیدمان و دکوراسیونی هم ست می شود.

 

انواع تابلو دکوراتیو براساس نوع متریال

تابلوهای دکوراتیو براساس نوع متریالی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخی از تابلوها مزین به عکس های شخصی و خانوادگی هستند، برخی همچون بوم نقاشی هستند و برخی از مواد اولیه شاسی برخوردارند. بنابراین آشنایی با این متریال ها نیز تاثیر شگرفی بر روی انتخاب شما خواهد گذاشت. در ادامه با ما باشید تا معروف ترین متریال های تابلو های عکس را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

تابلو

تابلو عکس

 

1- تابلو عکس:

هر تابلویی که با عکسی مزین شده که توسط دوربین عکاسی ثبت شده است، تابلو عکس قلمداد می شود. تابلو عکس ها تنوع زیادی دارند و می توانند با انواع عکس پوشش داده شوند. عکس کودک، عروس، دوستانه و یا هر نوع عکس دیگری می تواند یک تابلو دکوراتیو بسیار زیبا به ارمغان آورد.

 

2- تابلو بوم:

همانطور که از نام آن پیداست، این ها تابلوهایی هستند که هنرمندی شاخص آنها را نقاشی کرده است. این نقاشی ها همانطور که گفتیم، انواع سبک ها را دربرمی گیرد و می تواند با سبک های مختلف دکوراسیون داخلی ست شود. تابلوهای بوم بهترین نوع تابلوها هستند که از نقاشی منظره گرفته تا پرتره و حیوانات را دربرمی گیرند.

 

3- تابلو شاسی:

در تابلوهای شاسی، پوستر بر روی یک تکه چوب چاپ می شود و نمایی کاملا مینیمال را به ارمغان می آورد. این تابلوها نیز از انواع تابلو دکوراتیو هنری محسوب می شوند که طبق سلیقه افرادی طراحی و ساخته می شوند که دیدی هنری و منحصربفرد دارند.

 

توجه: ما در مقاله ای کامل، کلیه ویژگی های تخته شاسی خوب را برشمرده ایم. بر روی لینک چاپ شاسی با بالاترین کیفیت کلیک کنید.

 

4- تابلو فرش:

می توان گفت تابلو فرش، نفیس ترین و ارزشمندترین نوع تابلو دکوراتیو است که به انواع فرش های ایرانی مزین می شود. فرش یکی از اصیل ترین و ناب ترین هنرهای ایرانی است که در انواع سبک ها بافته می شود و کیفیت و قیمت بسیار بالایی هم دارد. تابلو فرش یک وسیله دکوراتیو بسیار ارزشمند است که نمای بسیار زیبایی به منزل شما می بخشد. تابلو فرش ها معمولا از فرش های دست بافت ساخته می شوند و به همین دلیل قیمت بالایی هم دارند. رنگ و نقش و نگارهای متنوعی که در این تابلوها به کار رفته است، با سبک کلاسیک بسیار همخوانی دارد.

 

تابلو دکوراتیو

نحوه چیدمان تابلوهای دکوراتیو

 

نحوه چیدمان تابلوهای دکوراتیو در منزل

راه های مختلفی برای چیدن تابلوها در منزل وجود دارد که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم. پیش از هر چیز لازم است بگوییم که هیچ یک از این روش ها بر دیگری برتری ندارد و این کاملا به شما بستگی دارد که بخواهید کدام یک را برای منزل خود برگزینید. یکی از راه های چیدمان تابلو، چیدمان خطی است. در این روش چند تابلو را که از طراحی های متناسبی برخوردارند، در یک خط و در طول هم بر روی دیوار می چینند. روش دیگر، چیدمان شبکه ای است که از چیدن چندین تابلو عکس در ردیف ها و ستون های مختلف تشکیل می شود و در کل تشکیل یک شبکه می دهد.

اما شاید جذاب ترین روش چیدمان، چیدمان خوشه ای است. چرا که این روش تقارن موجود در دو روش پیشین را ندارد و می تواند اشکال کاملا متنوعی را با خود خلق کند که همگی، طرح و شکل خوشه انگور را تداعی می کنند. به همین دلیل به این روش، چیدمان خوشه ای گفته می شود. دقت کنید که چیدمان خوشه ای تنوع بیشتری به نسبت دو روش قبل تر، به وجود می آورد و در نتیجه محبوب تر است. اما روش های بیشمار دیگری برای چیدن تابلوهای دکوراتیو و تابلو عکس بر روی دیوارهای منزل وجود دارد که هر یک از آنها مزایای خاص خود را دارد. ما در اینجا سه روش از محبوب ترین آنها را به شما معرفی کردیم.